Pandeminin yıkıcı etkileri azaltmak için devlet tarafından işletmelere sağlanan desteklerden biri olan esnaf kredi sicil affı nedir? Esnaf kredi sicil affına nasıl başvurulur?

Esnaf Kredi Sicil Affı Nedir?

Esnaf kredi sicil affı yasası, milyonlarca esnafın kredi borcunu kapatarak pandeminin sarstığı ekonomik düzeni ayağa kaldırmayı hedefleyen bir devlet politikasıdır. Bankalara olan borçlarını ödemekte zorluk yaşayan, 90 gün boyunca ödemeyi geciktirip haklarında yasal işlem başlatılan ve bankaların kara listelerinde olan işletmeler için devlet desteğinin sağlanmasıdır. Kredi sicil affı sayesinde bankaların kara listelerinde olan işletmeler, borçlu oldukları bankadan yapılandırma kredisi çekerek borçlarından kapatma ve bankaların finansal hizmetlerinden yararlanmak için 5 yıl bekleme zorunluluğundan kurtularak kara listeden çıkabilirler.

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

esnaf-kredi-sicil-affı-

Resmi Gazetede yayımlanan 7226 sayılı kanunun 48. maddesine eklenen Geçici Kanun 2’ye göre: Anapara ve taksit ödeme tarihi 24/03/2020 tarihinden önce olan ancak; kullandıkları kredilerin ödemelerini geciktiren gerçek ve tüzel kişilerin, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi özelinde tutulan kayıtları, söz konusu borcun ödemesi aksayan kısmının tamamının 30/12/2020 tarihinden önce ödenmesi ya da yeniden yapılandırılması şartıyla, o kişilerin yapacakları finansal başvurularda kredi ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacaktır. Sicil affından yararlanma şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yasa yürürlüğe girdikten sonraki 6 ay içerisinde başvuru yapılması
  • Yasa yürürlüğe girdikten sonraki 6 ay içerisinde borçların tamamının peşin olarak ödenmesi ya da yeniden yapılandırılması

Not: Esnaf kredi sicil affı ile ilgili yapılacak kanuni değişiklikler için 2021 yılına özgü bir açıklama henüz gelmemiştir. 2021 yılını kapsayan değişimler için kanunun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi gerekmektedir.

Esnaf Kredi Sicil Affına Nasıl Başvurulur?

Yasa meclisten geçtikten sonraki işleyen süreçte, aftan yararlanmak isteyen özel ve tüzel kişilerin 6 ay içerisinde borçlarının tamamını ödemek veya yeniden yapılandırmak şartıyla, bankaların kara listelerinde olsalar dâhi borçlarını kapattıktan sonra borçlarını düzenli ödeyerek kredi puanlarını yükseltip, yararlanmak istedikleri finansal hizmetler için 5 yıl beklemelerine gerek kalmadan, istedikleri hizmetlerden yararlanabileceklerdir.

Figopara ile İstediğiniz Anda Nakde Ulaşın!

New call-to-action

Belgeler ve uzun prosedür işlemleri ile vakit kaybetmeden alacaklarınızı Figopara ile vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Üstelik sadece e-faturanızı sisteme yükleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platformdan görüntüleyip size en uygun olan teklifi seçebilir ve istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart veya ücret olmadan platformumuz üzerinden üye olmanız. Haydi siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!