Pandemi boyunca içinden geçtiğimiz zorlu süreçte ekonomiyi canlandırmak için harekete geçildi. Finans kurumları düşük faiz, uzun vade ve geri ödemesiz dönem gibi fırsatlarla kredi kullanımını teşvik etti. 

Salgın döneminde kredi kullanım miktarı 2.526 milyar liradan %23 artış ile 3.107 milyar liraya çıktı. 17 Temmuz haftasında TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı bir önceki haftaya göre 115 baz puan düşüş ile %9,30 oldu. Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı 49 baz puan düşerek %3,00; Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise 11 baz puan düşüş ile %2,06 oldu. 13 haftalık ortalamaya göre kullanılan ticari kredi miktarında %84 artış görüldü. Kullanılan kredi miktarındaki bu değişim enflasyonu da beraberinde getirdi. 

Esnaf kredilerindeki geri ödemesiz dönem 3 ile 6 ay arasında değişebiliyor. Esnek ödeme seçenekleriyle bir veya altı ayda bir taksit ödemeyi seçebilirsiniz. Devlet desteği alan KOBİ’lerin finans kurumlarındaki desteklerden yararlanmaları da mümkün. 

Yıl boyunca karşılaştığımız bu durum: ‘‘Düşük faizler, kredi kullanmak için uygun bir dönem mi?’’ sorusunu akla getirdi. Uzmanlar, COVID-19 süreci boyunca gözlemlediğimiz düşük faiz döneminin artık sona erdiğini dile getirdi. Faizlerdeki düşüş Temmuz başından beri yerini yatay bir seyire bıraktı. 

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari krediler finans kurumlarının işletme sahiplerine; nakit, teminat mektubu, kontrgaranti, akreditif, aval gibi nakdi ya da gayrinakdi şekilde olarak verdiği kredilerdir. Ticari kredi başvurunuzu online kanallardan ve telefon bankacılığı aracılığıyla yapabilirsiniz. Finans kuruluşları başvurunuzu değerlendirirken dönemlik finans raporunu göz önünde bulundurarak bir limit tanımlar. Finans kurumunun sunduğu teklif işletme tarafından kabul ettiği takdirde gerekli belgeler kuruma iletilir ve krediden yararlanılır. Finans kurumları ticari kredi başvurusu için genellikle imza sirküleri, vergi levhası, bağlı olduğu ticaret odası kaydı ve resmi gazete nüshası gibi belgeleri talep etmektedir.

Ticari Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Ticari-kredi-vade-zaman

Geri ödeme sıklığına göre krediler spot krediler ve rotatif krediler olarak ikiye ayrılır. İki kredi türü de  kısa vadede işletmelerin nakit ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Spot kredilerde, kredi kullanırken belirlenen faiz oranı vade sonuna kadar değişmez. Rotatif krediler ise belirlenen limit dahilinde ihtiyaç duyulduğu zaman kredi kullanımı ve geri ödeme yapmayı sağlar. Kredi istendiği zaman kısmen ya da tamamen kapatılabilir; bu da faiz masrafını azaltmanızı sağlayacaktır.

Krediler zamana göre kısa, orta ve uzun vadeli olarak 3’e ayrılır. 12 aya kadar vadeli olan krediler ”kısa vadeliolarak adlandırılır. 12 ile 24 ay arası ”orta vadeli” olarak tanımlanırken, 24 aydan fazlası ”uzun vadeli kredi” olarak kabul edilir.

Teminat bazlı sınıflandırmada krediler açık (teminatsız) krediler ve teminatlı krediler olarak ikiye ayrılır. Teminatlı krediler de kefalet karşılığı krediler ve maddi teminatlı krediler olmak üzere iki farklı kategoride incelenir. Mali riski olmayan işletmelere teminat alınmadan verilen krediden yararlanmak için işletme yetkilisinin imzası yeterlidir.

Teminatlı krediler çift imzalı krediler olarak da bilinir. Müşteri ve müşteri kredi değerliliği yüksek olan en az bir kefilin imzası karşılığında kullanılır. Maddi teminat farklı şekilde verilebilir. Finans kurumları işletmenin mevduat hesabını bloke ederek ya da çek ve senetler teminat gösterilerek kredi kullanılabilir. Kısa dönemde fiyat dalgalanmasının çok görülmediği emtia karşılığında da kredi kullanılabilir. Gayrimenkul ya da fabrikanın makine parkı rehin verilerek kredi kullanılabilir. Rehin verilen makinelerin kredi vadesi süresince satılabilir durumda olması önemlidir.

Kredi, niteliğine göre incelendiğinde nakdi ve gayrinakdi olarak ikiye ayrılır. Faiz ya da komisyon karşılığında belirlenen vadede borç olarak nakit verilmesine ”nakdi kredi” denir. Gayrinakdi kredilerde ise borcun ödenmemesi durumu için bir teminat gösterilmesi istenir. Gayrinakdi kredilere faiz değil, komisyon uygulanır. Gayrinakdi krediler teminat mektubu, akreditif ve aval kabul kredileri olarak karşımıza çıkar.

kredi tedarikçi finansmanı

Bankaların Ortalama Faiz Oranları

50.000 TL’nin altında krediden yararlanmak istediğinizde %0,80 ile %4,5 arasında değişen faiz oranlarıyla karşılaşabilirsiniz. 50.000 – 500.000 arasındaki bir miktarda kredi kullanmak isterseniz %0,80 ile %1,33 arasında değişen faiz oranları mevcuttur.

0-100.000 TL (12 ay vadeli)

ING: %1,26

İş Bankası: %1,70

Akbank: %1,16

QNB Finansbank: %1,18

Denizbank: %1,20

Fibabanka: %1,38

Garanti BBVA: %1,66

Yapı Kredi: %1,83

100.000-500.000 (12 ay vadeli)

İş Bankası: %1,70

Yapı Kredi: %1,83

QNB Finansbank: %1,18

Garanti BBVA: %1,49

Bankaların Ticari Kredi Hesaplama Araçları

Aşağıdaki linkler aracılığıyla her bankanın hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

Vakıfbank

https://www.vakifbank.com.tr/kredi-hesaplama-araci.aspx?pageID=1333

Ziraat Bankası

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari

Halkbank

https://m.halkbank.com.tr/4517-hesaplama_araci

Yapı Kredi

https://www.yapikredi.com.tr/ticari/hesaplama-araclari/

İş Bankası

https://www.isbank.com.tr/kredi-hesaplama#Taksit_ihtiyac

Garanti

https://www.garantibbva.com.tr/tr/ticari/krediler/hesap_makinesi.page#calcContent=UIDb363ca

Fibabanka

https://www.fibabanka.com.tr/hesaplama-araclari/taksitli-ticari-kredisi-hesaplama-araci

Alternatif Bank

https://www.alternatifbank.com.tr/bilgi-merkezi/hesaplama-araclari/taksitli-ticari-kredi-hesapla

Nakde Ulaşmanın Kolay Yolu: Figopara

New call-to-action

Düşük faiz oranlarının ne kadar devam edeceği bilinmiyor. KOBİ’lere sağlanan kolaylıklar her finans kurumunda farklılık gösterebiliyor. En uygun faiz oranını bulmak için endişelenip pek çok kurum ile görüşmeniz gerekebiliyor. Faiz derdi olmadan nakde ulaşabilmenin pratik bir yolu var: Figopara!

Figopara, Tedarikçi Finansmanı Sistemi ile vadeli alacaklarınızı vadesi gelmeden önce tahsil edebilmenizi sağlar. Nakit ihtiyacınızı doğru zamanda faiz ve ek ücret olmadan giderir. 

Faiz oranı için endişelenmeden kolayca nakde ulaşmak için yapmanız gereken tek şey; ek ücret ve kredi kartı gibi şartlara gerek olmadan platformumuzdan üyelik oluşturmak. Haydi, siz de bize katılın ve Figopara’nın tüm avantajlarından yararlanın!