Pandemi boyunca içinden geçtiğimiz zorlu süreçte ekonomiyi canlandırmak için harekete geçildi. Finans kurumları düşük faiz, uzun vade ve geri ödemesiz dönem gibi fırsatlarla kredi kullanımını teşvik etti. 

Salgın döneminde kredi kullanım miktarı 2.526 milyar liradan %23 artış ile 3.107 milyar liraya çıktı. 17 Temmuz haftasında TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı bir önceki haftaya göre 115 baz puan düşüş ile %9,30 oldu. Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı 49 baz puan düşerek %3,00; Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise 11 baz puan düşüş ile %2,06 oldu. 13 haftalık ortalamaya göre kullanılan ticari kredi miktarında %84 artış görüldü. Kullanılan kredi miktarındaki bu değişim enflasyonu da beraberinde getirdi. 

Esnaf kredilerindeki geri ödemesiz dönem 3 ile 6 ay arasında değişebiliyor. Esnek ödeme seçenekleriyle bir veya altı ayda bir taksit ödemeyi seçebilirsiniz. Devlet desteği alan KOBİ’lerin finans kurumlarındaki desteklerden yararlanmaları da mümkün. 

Yıl boyunca karşılaştığımız bu durum: ‘‘Düşük faizler, kredi kullanmak için uygun bir dönem mi?’’ sorusunu akla getirdi. Uzmanlar, COVID-19 süreci boyunca gözlemlediğimiz düşük faiz döneminin artık sona erdiğini dile getirdi. Faizlerdeki düşüş Temmuz başından beri yerini yatay bir seyire bıraktı. 

Ortalama Faiz Oranları

50.000 TL’nin altında krediden yararlanmak istediğinizde %0,80 ile %4,5 arasında değişen faiz oranlarıyla karşılaşabilirsiniz. 50.000 – 500.000 arasındaki bir miktarda kredi kullanmak isterseniz %0,80 ile %1,33 arasında değişen faiz oranları mevcut.

Nakde Ulaşmanın Kolay Yolu: Figopara

New call-to-action

Düşük faiz oranlarının ne kadar devam edeceği bilinmiyor. KOBİ’lere sağlanan kolaylıklar her finans kurumunda farklılık gösterebiliyor. En uygun faiz oranını bulmak için endişelenip pek çok kurum ile görüşmeniz gerekebiliyor. Faiz derdi olmadan nakde ulaşabilmenin pratik bir yolu var: Figopara!

Figopara, Tedarikçi Finansmanı Sistemi ile vadeli alacaklarınızı vadesi gelmeden önce tahsil edebilmenizi sağlar. Nakit ihtiyacınızı doğru zamanda faiz ve ek ücret olmadan giderir. 

Faiz oranı için endişelenmeden kolayca nakde ulaşmak için yapmanız gereken tek şey; ek ücret ve kredi kartı gibi şartlara gerek olmadan platformumuzdan üyelik oluşturmak. Haydi, siz de bize katılın ve Figopara’nın tüm avantajlarından yararlanın!