2020 Ocak BLOOMBERG Röportajı

Zor Dönem Finansmanına Yeni Kaynak

Figopara tedarikçi finansmanı alanına yatırım bankalarını da sokmaya hazırlanıyor

Ekonomide yaşanan dalgalanma kuşkusuz en çok firmaların nakit akışına etki etti. Pek çok firma geçtiğimiz yıl içerisinde yeni müşterilere ulaştı, mevcutlarıya çalışmaya da devam etti. Ancak nakit döngüsünde yaşanan sıkıntı, KOBİ’lerin yanı sıra daha büyük firmaları da olumsuz etkiledi. Tedarikçi finansmanı tam da böyle zamanlar için uygun bir yöntem olarak öne çıkıyor. Ödeme yapılması gereken firma ile bankanın anlaşarak tedarikçi firmanın hızlı bir şekilde alacağına karşılık bankadan kredi sağlamasının önünü açan sistem, son dönemde daha da yaygın olarak kullanılmaya başladı.

Ancak anlatması bile uzun süren bu yöntem için firmaların ya da bu işi yapmak isteyen bankaların oldukça fazla efor sarf etmesi gerekiyor. Tedarikçi finansmanı konusunda uzmanlaşan ve bu yöntemi dijital platforma taşıyan Figopara da işte bu noktada devreye giriyor. Banka, alacaklı ve ödeme yapması gereken firmayı dijital ortamda  bir araya getiren platform, finans kuruluşlarının tekliflerini ve faiz oranlarını tahsilatı öne çekmek isteyen firmalara anlık olarak sunuyor.  

Firmalar bu platformdan  istedikleri finans kuruluşunu seçerek faturalarını vadesinden önce tahsil edebiliyor. Ödeme yapması gereken büyük  firma ise finans kuruluşları ve tedarikçileriyle yaptıkları tüm işlemleri Figopara üzerinden anlık olarak görüntüleyebiliyor. Üstelik alacaklı firma bu işlemi teminat göstermeden ve birkaç dakika içinde tamamlayabiliyor. Figopara Genel Müdürü Avşar Dirgin  ”Bilançoları yeterli olsa bile işlerini büyütmek için kredi kullanmaya ve parayı ekrenden almaya hemen hemen her firmanın ihtiyacı var” diyor ve devam ediyor ”Şu anda altı bankayla kontratımız var. İki tanesi büyük banka, Yapı Kredi ve Akbank. ING Bank var, Fiba Banka’yla çalışıyoruz. Bir de Bank of Tokyo ile çalışıyoruz. Yakın vadede katılım bankaları gelecek; Al Baraka, Türkiye Finans, Vakıf Yatırım gibi. 2020’nin ilk çeyreğinde bu sayıyı 10’a çıkaracağız”

Kuşkusuz bu işin olmazsa olmaz tarafı banka. Zira Figopara, tarafları bir araya getiren bir teknoloji firması. Parayı ise banka veriyor. Üçgenin banka tarafı büyürken alıcı tarafıda büyüyor. Figopara bugün için, Sabancı Holding şirketleri, BMC gibi firmalarla ve Hepsiburada, Trendyol gibi e-ticaret şirketleride dahil 10 büyük alıcı ile çalışıyor. Tedarikçi tarafında ise bine yakın kullanıcısı bulunuyor. ”Tam da bu dönemin işi” diyor Avşar Dirgin ve ekliyor: ”Tedarikçinin güvenli ve dijital bir yoldan nakde kavuşmasını sağlıyor. Geçen seneye göre üç kat büyüdük. Alıcı firma için de önemli aslında, çünkü tedarikçisi zarar görürse orta vadede o da sıkıntı yaşar.”

E-ticaret işinin büyümesi ve ekonomik dalgalanma nedeni ile yaşanan nakit sıkıntısı, işin büyümesindeki temel sebepler. Tedarik finansmanının büklüğünü hesaplarkende faktöring piyasalarının büyüklüğüne. Bu alanın faktöring piyasasının yüzde 10’u civarında bir büyüklüğe sahip olduğu tahmin ediliyor. Bugün için faktöring piyasalarının 150 milyar TL civarında olduğu düşünüldüğünde, Türkiye’deki tedarik finansmanı büyüklüğü yaklaşık olarak 15 milyar TL olarak hesağlanabilir. ”Tedarik finansmanı daha da büyüyecek. Negatif ortamdan pozitif etkilenen bir iş. Piyasada nakit yokken çok talep var bu alana” diyor Avşar Dirgin ve devam ediyor: ”Biz işi dijitalleştirme üzerine oynayan bir firmayız, ama yakın zamanda finansal enstrümanları eklemeyide planlıyoruz. Dünya Yatırım Bankası (IFS) ve. Revo Capital yatırımcımız. Bugün sadece  bankalar kredi havuzlarını açıyor. Ama yarın yurt içi veya yurtdışından yatırım bankaları farklı modellerle nakde sıkışık olan KOBİ’lerin faturasını erken tahsil etmek için bizim gibi platformları kullanacak. 2020 planlarımızdan biri, bu tip yatırım bankalarının ve bankacılık dışı kurumları düzenlemeler çerçevesinde kredi verebilir konuma getirebilmek” Figopara, bu uygulama için Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD) ile bir model üzerinde çalışıyor. Elbette daha fazla kurumun sisteme kaynak sağlayabilmesi ve gerekli altyapının kurulması için de efor sarf ediyor.


Paylaş: