Mart 2019 Tarihli Digital Trend Dergisi Röportajı

FİGOPARAIAN TEDARİKÇİ FİNANSMANINDA YENİ NESİL ÇÖZÜMLER

Kurduğu platform sayesinde alıcı, tedarikçi ve finans kurumunun dijital ortamlarda en hızlı ve güvenli şekilde birbirleri ile iletişimde olmalarım sağlayan Figopara, yeni ürünler geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Şirket bu yıl, cirosunu en az iki kat artırmayı hedefliyor. 

Tedarikçi finansmanı noktasında hizmet sunan bir FinTech şirketi olan Figopara; kurduğu platform sayesinde alıcı, tedarikçi ve finans kurumunun dijital ortamlarda en hızlı ve güvenli şekilde birbirleri ile iletişimde olmalarını; işlemleri regülasyona uygun ve takip edilebilir halde yapmalarını ve işlemlerin tüm taraflarının bu süreçleri kendi günlük işleyişlerine kolayca entegre ederek bitirebilmelerini sağlıyor. 

Figopara Genel Müdürü Avşar Dirgin, özellikle alıcı firma için uçtan uca entegrasyonla hiçbir elle müdahale edilen operasyonel yüke girmeden tedarikçi finansmanı işlemlerini gerçekleştirmelerine imkan sunduklarını dile getiriyor. 

Cirosu 300 Milyon TL’yi Aştı 

Yeni nesil teknolojileri tedarikçi finansmanına taşıdıklarını, yeni ürünler geliştirme konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Dirgin, tedarikçi finansmanının yeni nesil teknolojiler sayesinde çok daha kolaylaşacağını ve çok daha büyük bir pazara ulaşılmasına öncülük edeceğini 

kaydediyor. Figopara olarak, İSO ve TİM listesindeki firmaları hedeflediklerini aktaran Dirgin, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Tedarikçi finansmanı özellikle bu firmalara çok büyük yararlar sağlayacak. 2019 hedefimiz ise ciroda en az iki-üç kat civarında büyümek. Halihazırda tedarikçi üye sayımız 3 bini geçti. Figopara olarak kısa bir zaman diliminde 300 milyon TL’lik ciroyu aşmış bulunuyoruz.” 

Hata Yapma Riski Azalıyor 

Finansal teknoloji ile ödeme sistemlerine büyük kolaylık, verimlilik ve hız getirdiklerini belirten Dirgin; tarafları dijital ortamda buluşturduklarını, iş yükünü hafiflettiklerini, tarafların sistemleriyle (ERP) entegre çalışarak iş akışının hızlı ve güvenli biçimde dijital ortamda elle müdahale edilmeden tamamlanmasını sağladıklarını aktarıyor. “Talep olunması halinde, tüm süreç firmaların muhasebe sistemleriyle tamamen otomatize ve entegre olarak da çalışabiliyor. 

Bu da Figopara aracılığı ile hata yapma riskini azaltırken, tedarikçi finansmanının tüm taraflarına hem zaman hem de operasyonel verimlilik katıyor” diyen Dirgin, buna ek olarak, firmaların banka ve alıcısı veya tedarikçisiyle yapmış olduğu tedarikçi finansmanı işlemlerini Figopara üzerinden anlık olarak görüntüleyebildiklerini ve talep ettiği raporlara anında ulaşabildiklerini belirtiyor. Tedarikçi finansmanının, ticaretin daha hızlı dönmesini sağladığını ifade eden Dirgin, sözlerine şöyle son veriyor: “Ticaretin hacmine paralel olarak sektör de büyüyor. Türkiye özelinde konuşacak olursak, nakde ihtiyacın arttığı bu dönemin, tedarikçi finansmanının daha çok kullanılacağı bir dönem olacağını söyleyebiliriz.” 


Paylaş: